Kokcidie a giardie ve vašem chovu

Na začátku vás rovnou nepotěšíme. Pokud jde o otázku, zda lze kokcidii a giardii úplně vymýtit, odpověď zní ne. Dříve či později s nimi bojuje každý chovatel. Pokud máte skupinu psů, pravděpodobně se s těmito problémy setkáte, zejména pokud nejste opatrní při izolaci vašich psů, když si pořídíte nové psy. Takže pro začátek bych začala tím, že není dobré dávat vašeho nového psa rovnou bez izolace k ostatním psům. Nepouštějte ho na trávu, oblázky, nebo na jakékoli jiné místo, které později nebudete moci vyčistit a to do doby, než budete mít z laboratoře negativní výsledek na giardie a kokcidie z odebraného trusu - koprologie

Lépe poslat i více vzorků, protože cysty giardie mohou být pod mikroskopem velmi obtížně viditelné

Jde o jednobuněčné parazity, ale je možno vydetekovat jejich bílkovinu v diagnostických laboratořích jako je IDEXX. Na veterinární klinice mohou provést giardia snap test. Takže existují způsoby, jak prověřit psy před jejich příchodem do vašich zařízení.

Při březosti se giardie na rozdíl od škrkavek nepřenášejí na štěňata přes placentu a nebo mléko. Jde tedy o poněkud odlišný přenosový proces. 

Existuje několik možností, jak minimalizovat riziko přesunu:

  • Vykoupejte fenu několik dní před termínem porodu štěňat, opravdu důkladně ji umyjte a pořádně a dobře ji osušte. Nedělejte to v den, kdy rodí štěňata, udělejte to několik dní předem.
  • Pokud má dlouhou srst, trochu ji ostříhejte (pokud je to možné), protože čím méně stolice zůstane na srsti kolem řitního otvoru, tím méně giardie nebo kokcidie zůstane ve stolici a nepřenese se na štěňata
  • Nejčastějším léčebným postupem pro kokcidii býva Procox a podobné přípravky, ale ty nelze podávat během březosti, pouze po ní.
  • A pro giardii fenbendazol. Během těhotenství nebo během kojení nepoužíváme metronidazol, používáme fenbendazol. Ten je bezpečný během březosti a může být podáván ve standardní dávce 50 mg na kg jednou denně od 42. dne těhotenství až do 14. dne laktace
  • Možnost opakování každé dva týdny, pokud je to nutné. Štěňata by neměla tyto léky dostávat, dokud nebudou stará šest týdnů
  • V období, kdy nelze štěňata léčit, je důležité udržovat čisté prostředí, udržovat štěňata v čistotě a dezinfikovat kotec.

Bohužel neexistuje žádný dezinfekční prostředek, který by výše zmíněné parazity pozabíjel na trávě, oblázcích nebo v kotci, ale hygiena je vždy důležitá. Uklízejte pravidelně organický materiál, tedy výkaly. Udržujte prostředí pěkně čisté a udělejte maximum pro udržení čistoty štěňat.