Novinky

Granule pro australského ovčáka
Granule pro australského ovčáka

Vybrali jste si jako svého mazlíčka australského ovčáka? Skvělá volba. Je to perfektní rodinný společník, který bude spokojený v aktivní rodině. Je to pes vhodný k dětem, dobromyslný, aktivní a velmi milující. Co více si přát? Pokud ho ještě nemáte, ale přejete si ho níže jsme pro vás shromáždili odkazy, kde najdete své vysněné štěňátko. 

Jako první se sluší uvést chovatelský klub, jelikož tam máte vždy záruku, že sežete štěně australského ovčáka s rodokmenem. Toto plemeno se v ČR chová pod dvěmi kluby. První je klub KCHBO a odkaz na aktuální vrhy přímo zde, dalším klubem je KCHMPP

V případě zájmu o koupi štěněte australského ovčáka je možno zavolat přímo i poradkyni chovu a tou je:

Jana Prokešová - KCHMPP: tel. 731 188 890

Lenka Dušánková - KCHBO: tel.775 965 665

Další možností je oblíbený inzertní portál Bazoš australský ovčák prodej dále Ifauna štěně australský ovčák a jako poslední jsme vybrali inzeráty na hyperinzerci australský ovčák

Máme odpověď na otázku čím krmit australského ovčáka. 

Co bychom to byli za českého výrobce granulí LYOPET kdybychom vám nedoporučili i jaké granule pro štěně australského ovčáka použít 

Po přivezení vašeho štěněte tedy zhruba ve věku 8 týdnů doporučujeme začít krmit těmito krmivy:

1. Varianta za studena lisovaného krmiva COOL Lyopet a to buď ve formě Mini či Medium/Maxi

 

2. Přírodní granule pečené za nízkých teplot Lyopet Farmer a to variantu Jehněčí

3. A dále ekonomičtější variantu, řadu Breeder a druh Krůtí

Další velmi oblíbenou variantů je miniaturní australský ovčák. Ten se chová pod klubem KCHMPP. Je zmenšenou verzí australského ovčáka a také je vysoce inteligentní a hodí se na psí sporty, agility či pasení. 

 

 Pro správný vývoj štěně miniaturního australského ovčáka doporučujeme české přírodní krmivo Lyopet Cool a to ve verzi Krůta/mini

Zbarvení australského ovčáka i miniaturního australského ovčáka je krásné a velmi pestré. 

Nyní trochu statistiky, kde si povíme i o velikosti australského ovčáka:

Zbarvení: černé, červené, modré merle a červené merlem, modré merle a červené merle s pálením, černá s pálením, bi-colour (černobílá), tri-colour (černobílá s pálením)

Váha: Pes: 18–32 kg, Fena: 16–29 kg 

Výška v kohoutku: Pes: 48–58 cm, Fena: 46–56 cm 

Dožívají se : 12-14 let

Granule pro australského ovčáka dospělého. Jak již jsme si řekli, tak australský ovčák je velmi temperamentní plemeno a proto vám doporučíme pro něj opravdu výživné krmivo. 

Naše kompletní supeprémiové krmivo s kombinací granulí a kousků mrazem sušeného masa Lyopet Extra Raw Kachna 

České krmivo Lyopet Farmer ve grainfree verzi Křepelka či Losos

Eventuálně za studena lisované granule pro australského ovčáka Lyopet Cool Červené maso či Krůta

Pokud si nebudete jisti s výběrem krmiva pro svého australského ovčáka, tak neváhejte a zavolejte nám na tel.: 774 664 788 Bude se vám věnovat jeden z našich profesionálních výživářů. 

Pořád nemáte dost? Tak pokračujte ve čtení článku o australském ovčákovi, který jsme pro vás připravili. 

ŽIVOT S AUSTRALSKÝM OVČÁKEM
Je parný den a váš pes se chce pomazlit nebo právě našel vodu, ve které se může ochladit, a chce se s vámi o tento zážitek podělit... a to vše s velkým potrhlým úsměvem na tváři! Pravděpodobně žijete s australským ovčákem, kterému se často říká jednoduše "australák", a smysl pro humor je pro vlastnictví tohoto milého, ale často klaunského plemene nezbytným předpokladem!

Historie australského ovčáka
Australští ovčáci jsou pracovní plemeno, které bylo v 19. století vyšlechtěno k pasení a kontrole dobytka na rančích v USA. Stále jsou oblíbení jako pracovní psi na rančích a vynikají i v dalších pracovních funkcích, jako jsou pátrací a záchranářští psi, vodicí psi, služební psi, psi pro detekci a terapeuti. Navzdory svému původu může být toto inteligentní a věrné plemeno také skvělým rodinným společníkem. Ne všechny rodiny jsou však stejné, takže tvrdit, že se hodí do všech rodin, by nebylo správné. Určit, zda je australský ovčák vhodný pro vaši rodinu, vyžaduje z vaší strany průzkum a vyhledání renomovaného chovatele, který vám pomůže správně vybrat štěně pro váš domov a rodinu. K tomu je třeba přidat čas a obětavost, abyste se ujistili, že plemeno dostane správný výcvik a socializaci, aby z něj vyrostl skvělý rodinný společník, kterého hledáte.
Australští ovčáci jsou aktivní pracovní plemeno.

Jako rodinný pes je toto plemeno láskyplné, dychtivé potěšit a oddané svým majitelům. Je to citlivé a velmi intuitivní plemeno, které je vysoce inteligentní a dobře reaguje na výcvik. K cizím lidem mohou být rezervovaní, proto je pro australského ovčáka nezbytná socializace s lidmi a jinými domácími zvířaty od útlého věku. V rodinných podmínkách jsou velmi milující a mají silnou touhu účastnit se všech rodinných aktivit a v jejich srdci je místo pro celou rodinu. Australští ovčáci jsou orientováni na smečku a jsou nejšťastnější, když znají své místo, bez ohledu na to, zda jejich smečku tvoří lidé nebo jiná domácí zvířata. Dokážou být hraví, komičtí a potrhlí, a mnozí se dokonce fyzicky šklebí tím, že ukazují zuby, když jsou šťastní, což jsou vlastnosti, které mohou být pro jejich majitele velmi roztomilé. Jejich úsměv může být doprovázen vokalizací a hloupým kroucením podobným krabímu, které přispívá k jejich komickému představení.

Charakteristika plemene
Inteligence tohoto plemene může pro majitele znamenat i problémy. Australští ovčáci jsou často samostatně myslící. To, co jiné plemeno může vnímat jako překážku, například bránu nebo plot, bude australský ovčák vnímat jako výzvu, kterou je třeba překonat. Mohou být manipulativní a hrát si na své majitele, aby získali to, co chtějí. Šaškování, které má majiteli vykouzlit úsměv nebo smích, pokud se plán nezdaří, je vždy jejich nouzovou variantou, když se věci nevyvíjejí podle jejich představ. Výcvik musí být důsledný a musí se na něm podílet celá rodina. Toto plemeno má dobrou paměť, takže pokud australskému ovčákovi jednou něco projde, může v budoucnu neúnavně zkoušet stejnou taktiku, aby zjistil, zda může dosáhnout stejného výsledku.

Temperament australského ovčáka
Temperamenty mohou být velmi proměnlivé, a to i v rámci linií a vrhů. Je důležité seznámit se s dospělými psy chovatele a smířit se s tím, že mají s plemenem zkušenosti a nejlépe vám poradí s výběrem štěněte z vrhu s vhodným temperamentem pro vaši rodinu. Ve špatné rodině mohou být australští ovčáci úzkostní a hyperaktivní. Stejně jako mnoho jiných pracovních plemen potřebují australští ovčáci duševní stimulaci a mají rádi výzvy. Rádi mají práci, a to i v rodinných podmínkách. Může to být pouhý dohled nad rodinou při každodenních činnostech a domácích pracích, jako je zahradničení a úklid domu. Bez stimulace se toto plemeno může stát destruktivním, proto by australští ovčáci měli mít k dispozici dostatek enrichmentu a aktivních hraček, pokud budou delší dobu ponecháni sami. Když nemají co dělat, často si najdou další nevhodné způsoby, jak se zabavit.

Australští ovčáci se většinou dobře přizpůsobují různým úrovním aktivity v rodině. Pokud je rodina velmi aktivní a zaneprázdněná, bude takový i pes, ale pokud je rodina uvolněná nebo je majitel líný, bude se jeho pes často chovat stejně. Schopnost vypnout na konci dne může australskému ovčákovi usnadnit život, ale nemusí to být nutně automatická vlastnost tohoto plemene. Součástí jejich výcviku musí být i výchova ke klidu. S příliš stimulovaným, nepřetržitě se chovajícím australským ovčákem není snadné žít. V mládí mohou být hluční a nejsou si příliš vědomi svého těla, takže jejich fyzická velikost a bujnost mohou vést k neúmyslnému ublížení malým dětem. Pokud uvažujete o pořízení australského psa do rodiny, měli byste to vzít v úvahu.

Zaměstnejte vašeho australáka
Ve správném domově a se správným majitelem mohou být australští ovčáci vynikajícími společníky. Vynikají v poslušnosti a psích sportech, jako je agility, flyball, doggy dancing, stopování, dock dog a samozřejmě pasení, ale mohou být také trochu nepředvídatelní. Ten, kdo očekává nebo touží po psovi s konzistentními reakcemi na robota, může být zklamán. Podle toho, jak se v daný den cítí, mohou v soutěži excelovat nebo se rozhodnout hrát si na třídního klauna. Organizované aktivity, jako je tato, nejsou podmínkou vlastnictví australského ovčáka, ale dělání věcí se psem ano. Nejlépe se hodí pro aktivní lidi, kteří jsou připraveni trávit se svým psem čas mimo domov. Jelikož se jedná o intuitivní a citlivé plemeno, může být dobře vycvičený dospělý pes skvělým psem do domácnosti s někým, kdo trpí psychickými problémy, ale mladý pes by nebyl ideální.

Australští ovčáci mají dvojitou srst střední délky, která produkuje značné množství chlupů, zejména při línání. Pokud jste fanatik do čistotnosti, pak toto plemeno pravděpodobně není pro vás. Milují své hračky, takže můžete očekávat, že i ty budou rozesety po celém domě, a ano, uvnitř domu s rodinou jsou nejšťastnější.

Zdraví australských ovčáků
Přestože se jedná o relativně zdravé pracovní plemeno, výskyt dědičných zdravotních potíží se u tohoto plemene nevyhýbá a je třeba ho při pořizování štěněte zvážit. Zodpovědní chovatelé australských ovčáků snižují výskyt dědičných poruch pomocí genetických a jiných forem zdravotního testování svých chovných psů a štěňat. Toto testování je nákladné a je nepravděpodobné, že by si někdo, kdo má pár australáků neznámého původu, dal práci a vynaložil náklady na testování svých psů před tím, než si pořídí vrh. Koupí štěněte od chovatele ze dvora, který chová pro finanční zisk nebo proto, aby jeho děti mohly zažít vrh, se kupující vystavuje riziku, že získá štěně s genetickou zdravotní vadou.

Ani pořízení křížence australského ovčáka toto riziko neeliminuje, protože různá plemena jsou stále psi. Například geny pro dysplazii kyčelních kloubů jsou u všech psů stejné, takže pořízení křížence může stále vést k získání psa s dysplazií kyčelních kloubů. Pokud štěně pochází z obchodu se zvířaty, mohlo být odchováno v množírně štěňat, kde je mnoho psů chováno ve špatných podmínkách. Vybíravý kupující je nejlepší způsob, jak odradit neetické chovatele od chovatelské činnosti. Existuje mnoho chovatelů australských ovčáků, kteří provádějí rozsáhlé testování, takže s trochou pátrání byste měli být schopni najít dobrého chovatele, který může poskytnout zdravé štěně od testovaných rodičů.

Mezi známé zdravotní potíže australských ovčáků patří dysplazie kyčelních a loketních kloubů, proto je důležité prohlédnout si výsledky vyšetření kyčelních a loketních kloubů rodičů. Obě tyto poruchy mají genetickou složku, ale mohou být i vývojové. Příliš rychlé přibírání na váze štěňat a přílišné tloustnutí dospělých psů v kombinaci s nadměrným pohybem může vést k problémům s kyčlemi a lokty bez ohledu na výsledky rodičů. Je důležité dodržovat výživové a vývojové pokyny chovatele a vašeho veterináře, nejen pokyny pro krmení uvedené na komerčních krmivech.

Plemeno trpí několika očními chorobami, včetně kolie oční anomálie (CEA), dědičného kataraktu (HSF4), progresivní degenerace tyčinek a kuželů (PRCD) a progresivní atrofie sítnice (PRA). Přestože jsou na tyto choroby k dispozici testy DNA, měli by být všichni chovní psi a štěňata bez výjimky vyšetřeni také registrovaným psím oftalmologem. Renomovaní chovatelé nebudou postižené psy chovat. Tyto poruchy se vyskytují i u jiných plemen a kříženců, ale pro australské ovčáky je k dispozici test DNA k identifikaci genů přenašečů. Měli bychom se také vyhnout chovu merle s merle, protože barevný gen je spojen se slepotou a hluchotou. Při krytí merle s merle je 25% pravděpodobnost, že štěňata budou hluchá a/nebo slepá.

Jedním z kritických genetických zdravotních stavů australských ovčáků je mutace MDR1 (Multi-Drug Resistance 1). Odhaduje se, že tento gen je přítomen až u 44 % australských ovčáků na celém světě. Psi, kteří jsou nositeli tohoto genu, jsou citliví na ivermektin a několik dalších léků. Psi potřebují pouze jeden gen k tomu, aby potenciálně měli nežádoucí reakci na některé léky. Psi se dvěma kopiemi genu jsou vystaveni mnohem většímu riziku nežádoucích neurologických reakcí na léky, včetně třesu, nadměrného slinění, anorexie, slepoty, kómatu a dokonce smrti. Výskyt australských ovčáků nesoucích dvě kopie genu se celosvětově pohybuje mezi 10 a 25 %. Psi nejsou touto mutací ovlivněni, dokud jim nejsou podávány léky, ale je důležité a užitečné, aby váš veterinář věděl, že je váš pes ohrožen.

Rozsah testování dobrých chovatelů se může lišit v závislosti na zemi, ve které žijí, protože některé zdravotní potíže mohou být v plemenných liniích dané země méně rozšířené. Chovatel, který o možných zdravotních problémech nehovoří, buď o nich neví, nebo se diskusi vyhýbá. Obojí je důvodem, proč se takovému chovateli vyhnout a pokračovat v hledání. Štěňatům je těžké odolat, proto je lepší položit tyto otázky ještě před prohlídkou vrhu rozkošných štěňat australského ovčáka.

Vyhledání renomovaného chovatele australských ovčáků
Význam získání štěněte od renomovaného chovatele nelze přeceňovat, ale jak poznat dobrého chovatele? Dobří chovatelé chtějí pro svá štěňata to nejlepší, takže většina z nich nabídne nebo dokonce požaduje vrácení štěněte, pokud se pro vaši rodinu nehodí. S ohledem na tuto skutečnost udělají vše pro to, aby k takové situaci nedošlo, a ujistí se, že kupující štěněte jsou na australského ovčáka připraveni, že si plemeno prozkoumali a že chápou, jaký závazek je třeba k tomu, aby se australský ovčák stal součástí jejich života. Často vyžadují vyplnění dotazníku, který jim pomůže posoudit vaši vhodnost. Měli byste to brát spíše jako službu než jako zátěž a na otázky odpovídat co nejupřímněji. Pomůže vám to vyhnout se chybě, která by vedla k bolestnému rozhodnutí vrátit štěně do nového domova. Dejte si pozor na chovatele, kteří přidělují štěně na základě barvy nebo když jsou štěňata příliš malá na to, aby bylo možné posoudit jejich potenciální temperament. Protože nejlepší chovatelé chovají zpravidla zřídka, mohou mít na svá štěňata pořadník. Jde jim spíše o zlepšování plemene a hledání dobrých domovů pro svá štěňata než o chov velkého počtu štěňat. Na štěně od tohoto typu chovatele se vyplatí počkat.

Pokud chovatel souhlasí s prodejem štěněte, většina z nich vás ráda zapojí do průběžného vývoje vrhu formou aktualizací a fotografií. Někteří chovatelé využívají sociální média ke spojení s kupci štěňat a umožňují jim podělit se o své názory na plemeno, výcvik a průběžnou péči o vaše štěně. Pomáhá jim to poskytovat podporu kupujícím štěňat a chovatel má radost z toho, že vidí, jak jeho štěňata rostou v novém domově. Můžete být pozváni k návštěvě štěňat, což chovatelům umožní posoudit vaši osobnost a přizpůsobit temperament štěněte vaší rodině, ale to může být nevhodné, pokud v oblasti vypukla epidemie parvovirózy, protože přenos nemoci je vždy obavou před očkováním štěňat.

Při odběru byste měli obdržet balíček se štěňaty, který obsahuje mikročip a registrační údaje, výsledky zdravotních testů, očkovací průkazy a informace o harmonogramu jejich očkování a odčervení. Často obsahuje i informace o stravě a výcviku a chovatel vám obvykle pošle domů i část krmiva pro štěňata, abyste se vyhnuli průjmu z náhlé změny stravy. Mnoho chovatelů vyžaduje, aby kupující štěněte podepsali smlouvu, ve které se zavazují štěně vrátit, pokud se ukáže, že je v jakémkoli ohledu nevhodné. Většina dobrých chovatelů raději vrátí kupujícímu peníze a vezme si štěně zpět, než aby se štěně dostalo do jiného potenciálně nevhodného domova. Může zahrnovat sterilizační doložku, ačkoli u štěňat, zejména u samců, přibývá důkazů, že sterilizaci je ze zdravotních a vývojových důvodů nejlepší ponechat do 12 až 18 měsíců.

Balíčky pro štěňata často obsahují hračku a deku s vůní matky, aby se snížil stres, ale to nejpřínosnější, s čím půjdete domů, je podpora, kterou vám poskytne dobrý chovatel. Renomovaní chovatelé australských ovčáků chtějí pro svá štěňata to nejlepší a celoživotní podpora, kterou od dobrého chovatele dostanete, je neocenitelná. Může znamenat rozdíl mezi tím, zda budete muset psa, který se stal součástí rodiny, vrátit domů, nebo zda se setkáte se zničujícími zdravotními problémy nebo problémy s chováním, kvůli kterým budete litovat svého rozhodnutí přivést si toto úžasné, inteligentní a krásné plemeno do svého domova.

 

 

 

 

 

Číst článek
1 položek celkem